Cursul valutar BNR de azi

2020-07-05
2020-07-03

Valută Curs BNR Variație
1XAU Gramul de aur 245,7660+1,8732
1XDR DST 5,9385+0,0248
1GBP Lira sterlină 5,3598+0,0020
1EUR Euro 4,8378+0,0059
1CHF Francul elveţian 4,5522+0,0146
1USD Dolarul american 4,3085+0,0272
100JPY Yeni japonezi 4,0080+0,0228
1CAD Dolarul canadian 3,1736+0,0247
1AUD Dolarul australian 2,9856+0,0204
1NZD Dolarul neo-zeelandez 2,8080+0,0193
1BGN Leva bulgărească 2,4735+0,0030
100HUF Forinţi maghiari 1,3768+0,0046
1AED Dirhamul Emiratelor Arabe 1,1730+0,0074
1PLN Zlotul polonez 1,0821+0,0003
1BRL Realul brazilian 0,8038-0,0013
1DKK Coroana daneză 0,6492+0,0007
1HRK Kuna croată 0,6400+0,0010
1TRY Lira turcească 0,6284+0,0042
1CNY Renminbi-ul chinezesc 0,6096+0,0037
1SEK Coroana suedeză 0,4623-0,0002
1NOK Coroana norvegiană 0,4522-0,0006
100KRW Woni sud-coreeni 0,3591+0,0021
1EGP Lira egipteană 0,2673+0,0018
1ZAR Randul sud-african 0,2534+0,0003
1MDL Leul moldovenesc 0,2489-0,0021
1MXN Peso-ul mexican 0,1912+0,0018
1CZK Coroana cehă 0,1815-0,0001
1UAH Hryvna ucraineană 0,1592+0,0017
1THB Bahtul thailandez 0,1384+0,0007
1RUB Rubla rusească 0,0607-0,0002
1INR Rupia indiană 0,0577+0,0005
1RSD Dinarul sârbesc 0,04110,0000

..

Cursul valutar este preluat zilnic imediat după ora 1 PM de la Banca Națională a României.

Cursurile valutelor incluse în această listă și publicare de către BNR au la bază cotaţii ale societăţilor bancare autorizate să efectueze operaţiuni pe piaţa valutară.
Prezenta listă nu implică obligativitatea utilizării cursurilor valutelor şi aurului în tranzacţii efective de schimb valutar şi înregistrări contabile. Așadar, pentru schimburi valutare, noi vă recomandăm să verificați cursul de schimb al mai multor bănci pentru a beneficia de un schimb valutar la un curs avantajos.

Ce este cursul valutar BNR?

Cursul valutar BNR este cursul oficial, stabilit de Banca Națională a României.

Cursul valutar reprezinta valoarea (prețul) unei unități monetare din moneda unei țări, exprimat în unități monetare ale altei țări (denumită și valută).

Cursul BNR se mai numește și curs de referință.

La ora 13:00 a fiecărei zile de tranzacționare, BNR cumulează mediile aritmetice ale cursurilor de schimb (bid/ask) ale principalelor 10 bănci din sistem. Valoarea rezultată este cea publicată de BNR și de site-ul nostru.
Acest curs BNR nu are așadar o relevanță directă pentru tranzacțiile din timpul zilei. Este doar un curs de referinta, o cotatie midprice (medie a bid/ask), stabilită într-o zi și utilizată a ziua următoare în înregistrările contabile, din rarțiuni fiscale.

Cursul BNR este publicat o singură dată pe zi. Cursul real al pieței interbancare variază în permanență. Prețul unei monede în decursul unei singure zile poate varia semnificativ. Chiar și băncile comerciale schimbă cursul valutar afișat de mai multe ori pe zi.

Variațiile de curs valutar sunt determinate de fluctuațiile de cerere și ofertă pentru valutele respective, în piață. Cererea și oferta sunt influențate de numeroși factori complecși.

Ce înseamnă cuvântul VALUTĂ?

Iată definiția cuvântului Valută:

VALÚTĂ, valute, s. f. Monedă, alta decât moneda națională. ◊ Valută forte = valută care are acoperire în aur și care este acceptată ca mijloc de plată de mai multe țări. – Din it. valuta. (DEX 2009)

Leul românesc (plural: lei, codul ISO 4217: RON) este unitatea monetară a României. Un leu este subdivizat în 100 bani (singular: ban).