Cursul valutar BNR de azi

2021-08-04
2021-08-03

Valută Curs BNR Variație
1XAU Gramul de aur 240,8930+0,4280
100JPY Yeni japonezi 3,7905+0,0175
1AUD Dolarul australian 3,0591+0,0159
1NZD Dolarul neo-zeelandez 2,8985+0,0111
1CHF Francul elveţian 4,5775+0,0088
100HUF Forinţi maghiari 1,3852+0,0071
1BRL Realul brazilian 0,7996+0,0065
1XDR DST 5,9100+0,0052
1USD Dolarul american 4,1388+0,0040
1TRY Lira turcească 0,4969+0,0035
1PLN Zlotul polonez 1,0807+0,0027
1NOK Coroana norvegiană 0,4717+0,0018
1ZAR Randul sud-african 0,2881+0,0016
1GBP Lira sterlină 5,7564+0,0017
1AED Dirhamul Emiratelor Arabe 1,1268+0,0012
100KRW Woni sud-coreeni 0,3606+0,0011
1EUR Euro 4,9183+0,0012
1BGN Leva bulgărească 2,5147+0,0007
1SEK Coroana suedeză 0,4822+0,0005
1UAH Hryvna ucraineană 0,1543+0,0004
1CNY Renminbi-ul chinezesc 0,6401+0,0002
1DKK Coroana daneză 0,6612+0,0002
1INR Rupia indiană 0,0557+0,0001
1MXN Peso-ul mexican 0,2086+0,0001
1MDL Leul moldovenesc 0,2312+0,0001
1RUB Rubla rusească 0,0568+0,0001
1RSD Dinarul sârbesc 0,04180,0000
1HRK Kuna croată 0,6556-0,0001
1CZK Coroana cehă 0,1928-0,0001
1THB Bahtul thailandez 0,1253-0,0002
1EGP Lira egipteană 0,2632-0,0002
1CAD Dolarul canadian 3,3070-0,0118

.

Cursul valutar este preluat zilnic imediat după ora 1 PM de la Banca Națională a României.

Cursurile valutelor incluse în această listă și publicare de către BNR au la bază cotaţii ale societăţilor bancare autorizate să efectueze operaţiuni pe piaţa valutară.
Prezenta listă nu implică obligativitatea utilizării cursurilor valutelor şi aurului în tranzacţii efective de schimb valutar şi înregistrări contabile. Așadar, pentru schimburi valutare, noi vă recomandăm să verificați cursul de schimb al mai multor bănci pentru a beneficia de un schimb valutar la un curs avantajos.

Ce este cursul valutar BNR?

Cursul valutar BNR este cursul oficial, stabilit de Banca Națională a României.

Cursul valutar reprezinta valoarea (prețul) unei unități monetare din moneda unei țări, exprimat în unități monetare ale altei țări (denumită și valută).

Cursul BNR se mai numește și curs de referință.

La ora 13:00 a fiecărei zile de tranzacționare, BNR cumulează mediile aritmetice ale cursurilor de schimb (bid/ask) ale principalelor 10 bănci din sistem. Valoarea rezultată este cea publicată de BNR și de site-ul nostru.
Acest curs BNR nu are așadar o relevanță directă pentru tranzacțiile din timpul zilei. Este doar un curs de referinta, o cotatie midprice (medie a bid/ask), stabilită într-o zi și utilizată a ziua următoare în înregistrările contabile, din rarțiuni fiscale.

Cursul BNR este publicat o singură dată pe zi. Cursul real al pieței interbancare variază în permanență. Prețul unei monede în decursul unei singure zile poate varia semnificativ. Chiar și băncile comerciale schimbă cursul valutar afișat de mai multe ori pe zi.

Variațiile de curs valutar sunt determinate de fluctuațiile de cerere și ofertă pentru valutele respective, în piață. Cererea și oferta sunt influențate de numeroși factori complecși.

Ce înseamnă cuvântul VALUTĂ?

Iată definiția cuvântului Valută:

VALÚTĂ, valute, s. f. Monedă, alta decât moneda națională. ◊ Valută forte = valută care are acoperire în aur și care este acceptată ca mijloc de plată de mai multe țări. – Din it. valuta. (DEX 2009)

Leul românesc (plural: lei, codul ISO 4217: RON) este unitatea monetară a României. Un leu este subdivizat în 100 bani (singular: ban).