Lista băncilor din România

Bănci comerciale din România

Alpha Bank România 021.209.99.99
Banca Română de Credite şi Investiţii 021.200.61.11
Banca Comercială FEROVIARA 0374.11.10.10
Banca Comercială Intesa Sanpaolo România 021.405.36.00
Banca Comercială Română (BCR) 0801.0801.227
BCR Banca pentru Locuinţe 0801.080.275
Banca de Export-Import a României EXIMBANK 021.319.29.29
Banca Românească – Membra a Grupului National Bank of Greece 021.305.90.00
Banca Transilvania 0264.407 150
Bank Leumi România 021.206.70.75 – 77
BRD – Groupe Société Générale 021.301.61.00
CEC Bank 021.311.11.19
Crédit Agricole Bank România 021.408.49.54
Credit Europe Bank (România) 021.406.40.00
Garanti Bank 021.208.92.60
Idea Bank 021.318.95.00
Libra Internet Bank 021.20.88.000
Vista Bank 021.206.42.57
OTP Bank România 021.307.57.00
021.308.57.10
Patria Bank 0800.410.310
First Bank 021.303.69.69
Porsche Bank România 021.208.26.00
ProCredit Bank 021.201.60.00
Raiffeisen Bank 021.306.10.00
Raiffeisen Banca pentru Locuinţe 021.233.30.00
UniCredit Bank 021.200.2000

Sucursale ale instituţiilor de credit străine

Alior Bank SA Varșovia
Sucursala Bucureşti – 0048.12.19.502
BLOM Bank France S.A. Paris
Sucursala România – 021.302.72.00
BNP Paribas Fortis SA/NV
Sucursala Bucureşti – 021.310.09.70
Citibank Europe plc, Dublin
Sucursala România – 021.203.55.50
ING Bank N.V., Amsterdam
Sucursala Bucureşti – 021.222.16.00
TBI Bank EAD Sofia
Sucursala Bucureşti – 021.529.86.00
Veneto Banca Spa Italia Montebelluna
Sucursala Bucureşti – 021.233.07.12/26

Vezi Cursul Valutar BNR de astăzi pentru EUR, USD, GBP și celelalte valute.